Kampus

...

Çukurova Üniversitesi, Çevre Dostu Üniversiteleri Sıralayan Greenmetric Endeksine Başvuracak…

Çukurova Üniversitesi, Çevre Dostu Üniversiteleri Sıralayan Greenmetric Endeksine Başvuracak…

ÇÜ Fen Edebiyat Fakültesi 2019 Akademik Yılına ‘Merhaba’ Dedi

 

Çukurova Üniversitesi (ÇÜ) Fen Edebiyat Fakültesi tarafından 2019-2020 Akademik Yılı açılışı dolayısıyla akademisyenler ve İdari personel için tanışma ve kaynaşma toplantısı düzenlendi. Toplantıda Prof. Dr. Mustafa Kibar, Çukurova Üniversitesi olarak tüm dünyadan saygın üniversitelerin katıldığı ve çevre bilinci konusunda küresel farkındalık yaratmayı amaçlayan bir platform olan GreenMetric endeksine başvuracakları müjdesini verdi.

 

Fen Edebiyat Fakültesi bahçesinde düzenlenen etkinliğe Rektör Prof. Dr. Mustafa Kibar, Rektör Yardımcıları Prof. Dr. Seyhan Tükel, Prof. Dr. İ. Halil Elekcioğlu, Prof. Dr. Şeref Erdoğan, Fen Edebiyat Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Halime Paksoy, akademisyenler ve idari personel katıldı.

 

Prof. Dr. Paksoy: “Bu Yıl ki Mottomuz ‘GÜNEŞ’ Olsun.”

Açılış konuşmasını yapan Dekan Prof. Dr. Halime Paksoy “Bu yıl ki mottomuz “GÜNEŞ” olsun; çünkü güneş hepimizin aydınlatıcı kaynağı ve bugün fakülte bahçemize güneş enerjisiyle çalışan fenerler ekledik. Ayrıca sizler için birer kitap ayracı hazırladık. Ulu Önder Atatürk’ün ‘Gençliği yetiştiriniz, onlara ilim ve irfanın müspet fikirlerini veriniz. Geleceğin aydınlığına onlarla kavuşacaksınız’ sözünü seçtik. Akademik yılımız hepimize hayırlı olsun.” dedi.

 

Prof. Dr. Kibar: “GreenMetric İçin Müracaat Edeceğiz.”

Çukurova Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Mustafa Kibar ise sözlerine yeni akademik yılın başarılarla geçmesi temennisiyle başladı. Fen Edebiyat Fakültesinin ‘Güneş’ mottosuna atıfta bulunan Prof. Dr. Kibar, güneş enerjisinin öneminden söz etti.

Prof. Dr. Kibar Çukurova Üniversitesi olarak bu yıl, dünya üniversitelerini çevreye duyarlılık, enerji, atık, ulaşım yönetimi ve sürdürülebilirlik alanlarında değerlendiren GreenMetric platformuna başvuracaklarını ifade etti.

 

Konuşmaların ardından akademik aşama yapan ve emekli olan öğretim üyeleri ile idari personellere teşekkür plaketi verildi. Etkinlik, 2019-2020 Akademik Yıl pastasının kesilmesi ve müzik dinletisi ile sona erdi.