Kampus

...

302 Tıp Fakültesi Öğrencisi Beyaz Önlük Giydi

302 Tıp Fakültesi Öğrencisi Beyaz Önlük Giydi

Çukurova Üniversitesi (ÇÜ) Tıp Fakültesi'ni kazanan 302 öğrenci düzenlenen törenle 'Beyaz Önlük' giydi.

 

ÇÜ Tıp Fakültesi'nde geleneksel olarak düzenlenen "Beyaz Önlük Giyme Töreni” Kongre Merkezi'nde gerçekleştirildi. Saygı duruşunda bulunulmasının ardından İstiklal Marşı’nın okunmasıyla başlayan törene Tıp Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Hilmi Serdar Özbarlas, Dekan Yardımcıları, Balcalı Hastanesi Başhekimi Prof. Dr. Tamer Cevat inal, Başhekim Yardımcıları ile çok sayıda akademisyen, öğrenci ve aileleri katıldı.

 

“İyi Bir Hekim Olmanın Yanı Sıra İyi Birer İnsan Olarak Yetiştirmeyi İstiyoruz”

Tıp Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Serdar Hilmi Özbarlas’ın açılış konuşmasıyla devam eden törende Prof. Dr. Özbarlas, "Öğrencilerimizin Tıp Fakültesine giriş günü olan beyaz önlük giyme töreninden, mezuniyetlerine kadarki harikulade gelişimi memnuniyetle izliyoruz. Bunu sizler de göreceksiniz." dedi. Hekimlikte teşhis ve tedaviye ek olarak toplumu hastalıklardan korumanın önemine değinen Prof. Dr. Özbarlas, bu yolda öğrencilere gerekli olan en önemli aracın 'bilim' olduğunu ifade etti. Prof. Dr. Özbarlas şunları kaydetti;

"Sevgili öğrenciler; bizler hocalarınız olarak sizleri iyi bir hekim olmanın yanı sıra iyi birer insan olarak yetiştirmeyi istiyoruz, iyi bir insan olmak demek; sağduyulu, adil, anlayışlı, güvenilir bir kişilik sahibi olmak demektir. Ancak hekimlikte olmazsa olmaz olan bir özellik vardır ki o da hastalara karşı şefkatli olmaktır. Hastalarınız sizin tıbbi cümlelerinizi anlamayabilir, ama sizin davranışlarınızdan şefkatli bir insan olduğunuzu anlar ve hastalıklarını yönetmenizde size yardımcı olurlar. Bizler hocalarınız olarak sizin şefkatli birer insan olabilmeniz için, bizlerin size şefkat göstermesi ve sizlere örnek olmamız gerektiğini çok iyi biliyoruz."

 

Beyaz Önlüklerini Giyerek Mesleğe İlk Adımı Attılar

Açılış konuşmalarının ardından fakültede dereceyle giren öğrencilere Tıp Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Hilmi Serdar Özbarlas, Balcalı Hastanesi Başhekimi Prof. Dr. Tamer Cevat inal başta olmak üzere diğer akademisyenler tarafından başarı belgeleri ve çeşitli ödüller verildi. Akademisyenlerin öğrencilere beyaz önlüklerini giydirmesinin ardından Dekan Prof. Dr. Hilmi Serdar Özbarlas tarafından Beyaz Önlük Andı okundu. Tıp Fakültesi'ne başlayan öğrencilere yeni dönemin ilk dersini ise Fakültenin en kıdemli isimlerinden biri olan Prof. Dr. Reha Ersöz verdi.