Kültür Sanat

...

Doç. Dr. Er Platon Felsefesinde Eril Aklı Anlattı

Doç. Dr. Er Platon Felsefesinde Eril Aklı Anlattı

Çukurova Üniversitesi(ÇÜ) Türkoloji Araştırmaları Merkezi (ÇÜTAM) Kültür Evi’nin bu haftaki konuğu Çukurova Üniversitesi Eğitim Fakültesi Türkçe ve Sosyal Bilimler Eğitimi Bölümü Felsefe Grubu Eğitimi Anabilim Dalı Öğretim Üyesi Doç. Dr. Sadık Erol Er oldu.

“Platon Felsefesinde Eril Aklın İnşası” başlıklı konuşmasıyla ÇÜTAM katılımcılarıyla buluşan Doç. Dr. Er felsefe alanında birçok bilgi aktardı. Doç. Dr. Er, “eril akıl” kavramının en bilindik öncüleri arasında yer alan, rasyonalist bir filozof olarak bilinen Platon’dan ve onunla bağlantılı olarak “eril akıl” kavramını katılımcılara anlattı.

Doç. Dr. Er “Platon Felsefesinde Eril Aklın İnşası”  Başlıklı Sunumunu Yaptı.

Platon düşüncesinde var olan akıl-madde ve ruh-beden karşıtlıklarına değinen Doç. Dr. Er, felsefe tarihinde eril akıl denildiği zaman karşımıza iktidarı talep eden bir öznenin çıktığını, bu kavrama göre eril aklın, kadını ve kadın bedenini kendinden farklı bağımsız bir özne olarak değil de kendine bağlı, ötekileştirilmiş ve sınırların içine hapsedilmiş bir yapı olarak algıladığını ifade etti. Eril aklın dikte edici bir yönü olduğunu ve doğrudan ya da dolaylı olarak evrene kendi cinsiyetini vermek istediğini vurgulayan Doç. Dr. Er çevremize psikanalitik bir çözümlemeyle yaklaştığımızda bazı simge ve sembollerde bunun net bir şekilde anlaşılabileceğini söyledi.

Katkılarından Dolayı Doç. Dr. Er’e Plaket Takdim Edildi.

Toplantı sonunda katılımcılardan gelen soruları da yanıtlayan Doç. Dr. Sadık Erol Er’e katkı ve katılımlarından dolayı Merkez Müdürü Prof. Dr. Deniz Abik tarafından plaket takdim edildi.