Kampus

...

Suriyeli Mültecilere Serada Sebze Üretimi Eğitimi Veriliyor

Suriyeli Mültecilere Serada Sebze Üretimi Eğitimi Veriliyor

Çukurova Üniversitesi (ÇÜ) eğitimde öncü olmaya devam ediyor. Ulusal ve uluslararası farklı projelere eğitim desteği veren Çukurova Üniversitesi bunlara bir yenisini daha ekledi. Kısa adı FAO olan Birleşmiş Milletler Gıda ve Tarım Örgütü’nün iç savaştan kaçarak Türkiye’ye sığınan Suriyeli mültecilere yönelik yürüttüğü proje kapsamında, Çukurova Üniversiteli bilim insanları serada sebze üretimi eğitimi veriyor.

 

FAO ve Osmaniye Yağlı Tohum Bitkileri Araştırma Enstitüsü ile ortaklaşa yürütülen “Osmaniye Kampındaki Suriyeli Mültecilerin Mahsul Üretimine Destek Amaçlı Acil Yardım” projesi kapsamında pilot uygulamayla kampta kurulan serada Suriyeli mülteciler yaş sebze meyve üreterek, yine kampta yaşan Suriyeli mültecilere ücretsiz dağıtıyor.

 

Çukurova Üniversiteli Bilim İnsanları Projeye Eğitmen ve Danışman Olarak Katkı Sağlıyor.

FAO tarafından mülteci kampının yanına kurulan 8.000 metrekarelik modern serada, kampta tüketilecek sebze yetiştiriliyor. Çukurova Üniversitesi Bahçe bitkileri Bölümü Öğretim Üyesi Prof. Dr. Yıldız Daşgan ve Prof. Dr. Nafi Baytorun’un da eğitmen ve danışman olarak yer aldığı projede mültecilere patlıcan, domates, biber ve salatalık yetiştirme konusunda eğitimler veriliyor.

 

Eğitim Sonrasında Suriyeli Mültecilere Sertifika Verilecek.

Serada ürün yetiştirilmesi konusunda eğitimler veren Prof. Dr. Yıldız Daşgan, bugüne kadar 2.2 ton salatalık, 180 kg patlıcan ve 540 kg biberin hasat edilerek mülteci kampında tüketimin sağlandığını ifade etti.

Pilot proje kapsamında Çukurova Üniversiteli Bilim İnsanları tarafından verilen eğitimleri tamamlanmasının ardından katılımcı mültecilere, sebze yetiştiriciliği uzmanlıklarını gösteren ve iş fırsatlarını artıran sertifikalar verilecek.