Kampus

...

Faruk Eczacıbaşı Çukurova Üniversiteli Öğrencilerle Buluştu

Faruk Eczacıbaşı Çukurova Üniversiteli Öğrencilerle Buluştu

Eczacıbaşı: “Artık Dünyanın Yerlisi Yok, Hepimiz Dijital Göçmeniz.”

Türkiye Bilişim Vakfı (TBV) Başkanı ve Eczacıbaşı Holding Yönetim Kurulu Başkan Yardımcısı Faruk Eczacıbaşı, Çukurova Üniversitesi (ÇÜ) Kariyer Planlama Araştırma ve Uygulama Merkezi’nin davetlisi olarak Adana’ya geldi.

Mithat Özsan Amfisinde gerçekleştirilen Kariyer Planlama Araştırma ve Uygulama Merkezi’nin organize ettiği söyleşi etkinliğinde Faruk Eczacıbaşı yeni kitabında kaleme aldığı görüşlerini ve yaşamından kesitleri öğrenci ve akademisyenlerle paylaştı.

Çukurova Üniversitesi Rektörü Mustafa Kibar, Merkez Müdürü Dr. Oğuzhan Kırdök, akademisyenler, çeşitli sivil toplum kuruluşlarının temsilcileri ve iş dünyasından davetlilerle öğrencilerin katıldığı toplantının açılış konuşmasını Rektör Prof. Dr. Mustafa Kibar yaptı.

Prof. Dr. Kibar, Faruk Eczacıbaşı’nın Türkiye Bilişim Sektörüne etki eden önemli isimlerden biri olduğunu belirterek konuşmasına şöyle devam etti;

“Bildiğiniz gibi teknolojik açıdan dünya çok hızlı bir değişim ve gelişim içerisinde. Hemen hemen her gün yeni bir teknolojik yenilikle karşılaşıyoruz. Dolayısıyla teknolojideki bu hızlı değişim, bizleri kültürel ve sosyal değişime de zorluyor. Ama sosyal değişim, teknolojik gelişime yetişmekte sanki biraz güçlük çekiyor gibi. Bu durumda günümüz bakış açısıyla geleceği anlamak da zorlaşıyor. Gelecekte hem iş dünyasında, hem de sosyal yaşamda yeni yetkinliklere ve davranış biçimlerine hazır olmalıyız. Sayın Faruk Eczacıbaşı, Türkiye Bilişim Sektörüne etki eden önemli isimlerden birisidir. Bugün burada, kitabında da ele aldığı iş dünyası ve teknoloji dünyasındaki kişisel deneyimlerini, Türkiye’nin geçirdiği dönüşümler, dünyadaki son gelişmeler gibi birçok parametreyi değerlendirdiği, teknolojik gelişmelerin getirdiklerini ve götürdüklerini ortaya koyarak, gelecekte dünyada iyisi ve kötüsüyle bizi nelerin beklediği konusundaki görüşlerini bizlerle paylaşacak. Kendisine, birikimlerini şehrimiz ve Üniversitemiz camiası ile paylaştığı için çok teşekkür ediyorum.”

Yeni Kitabı ve Başarı Hikâyesini Anlattı.

Faruk Eczacıbaşı da konuşmasında iş ve teknoloji dünyasındaki değişimleri, Türkiye’nin geçirdiği dönüşümleri, dünyadaki son gelişmelerin yansımalarını, teknolojik gelişmelerin getirdiklerini ve götürdüklerini ortaya koyarak, gelecekte dünyada iyisiyle kötüsüyle bizi nelerin beklediği konusunda görüşlerini paylaştı.

“Artık dünyanın yerlisi yok, hepimiz dijital göçmeniz.” diyen Eczacıbaşı konuşmasına şöyle devam etti;

“Çünkü dünya sürekli ve hızlı değişim içerisinde ve biz onu anlamak için çaba harcamalıyız. Bu hızlı değişime karşı 4 çözüm önerisi var. Bu çözüm yolları Esneklik, Yakınsama, Ağ yapısı ve Güvenlik (karanlık taraf). Artık geleceği öngörmek çok zorlaştı, ancak olacak olana uyum sağlamak için esneklik gerekiyor bu da yaşam boyu öğrenmeyle mümkün.”

Konuşmasının sonunda öğrencilere oynattığı bir oyunla önemli farkındalıklar da kazandıran Eczacıbaşı, konuşmasını soru-cevap bölümüyle tamamladı.