Kampus

...

Prof. Dr. Tuncel Fark Yaratmaya Devam Ediyor…

Prof. Dr. Tuncel Fark Yaratmaya Devam Ediyor…

Göreve başladığı günden itibaren yaptığı yenilikçi girişimlerle dikkati çeken Rektör Prof. Dr. Meryem Tuncel, ulusal ve uluslararası arenada Çukurova Üniversitesinin adını başarıyla temsil eden öğrenci ve akademisyenleri makamına davet edip tebrik görüşmeleri yaparak fark yaratmaya devam ediyor. Prof. Dr. Tuncel bu kez de, yeni bir derecesiyle tüm Türkiye’de yeniden adını duyuran Çukurova Elektromobil Takımı’nı Rektörlük makamına davet ederek sevinçlerine ortak oldu.

 

Çukurova Üniversitesi Mühendislik Fakültesi Makine Mühendisliği ve Elektrik-Elektronik Mühendisliği Bölümü öğrencileri tarafından üretimi gerçekleştirilen ‘1.5 Adana' isimli elektrikli otomobil, "16. TÜBİTAK Efficiency Challenge Elektrikli Araç Yarışları’nda” ikinci oldu. Makine Mühendisliği Bölüm Başkanı Prof. Dr. Hüseyin Akıllı danışmanlığında Kocaeli Körfez Pisti’nde düzenlenen yarışmaya katılan Çukurova Elektromobil Takımı kendi tasarladığı ve ürettiği '1.5 Adana' isimli elektrikli araç, 48 takım arasında 60 kilometreyi 600 watt enerjisi harcayarak ikinci olmayı başardı.

 

Prof. Dr. Tuncel: “Çukurova Üniversitesi Markasını Güç Veren Herkese Destek Olacağız”

Çukurova Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Meryem Tuncel, son 4 yıldır birçok yarışmadan derece alan Çukurova Elektromobil Takımı’nı makamına davet ederek, tebriklerini iletti. Prof. Dr. Tuncel, Rektörlüğü döneminde takıma gerekli bütün desteğin verileceğini söyledi. Prof. Dr. Tuncel, Çukurova Üniversitesi adını ulusal ve uluslararası arenalarda temsil eden öğrenci ve akademisyenlere minnettar olduklarını ifade ederek, Çukurova Üniversitesi markasına güç veren herkese destek olacaklarını söyledi.

 

Prof. Dr. Akıllı: “Avrupa’da da İlk 3 İçerisinde Olmak İstiyoruz”

Araç hakkında bil veren Danışman Prof. Dr. Hüseyin Akıllı, “Bu araç 2 kişilik. 105 kilogram ağırlığında ve tamamen elektrikle çalışıyor. 60 kilometrelik parkuru en az elektrik harcayarak tamamlamak gerekiyor. Aracımızda 60 kilometreyi 600-650 watt harcayarak tamamladı. 1 kilovatt bile değil. 60 kilometreyi 30-35 kuruş harcayarak tamamlamış oldu. Biz Avrupa’da da yarışmalara katılıyoruz. Gelecek sene TÜBİTAK Efficiency Challenge Elektrikli Araç Yarışları, İstanbul Park’ta düzenlenecek. Oradaki yarışmanın da birincisi, Avrupa’da da ilk 3 içerisinde olmak istiyoruz. Daha öncesinde Avrupa’da iki defa yedinciliğimiz var.” diye konuştu.

 

“Adana’dan Ankara’ya 2,5 TL yakıt harcıyor”

Makine Mühendisliği son sınıf öğrencisi olan Hacı Kılınç ise yarışmadan bahsederek, “Yarışmamız tamamen verimlilik üzerine. 60 kilometrelik parkuru 30 turda 65 dakikada en az yakıtla tamamlayan takım birincilik elde ediyor. Biz son 4 yılda 2 birincilik, 2’de ikincilik elde ettik. Gerçekten çok iyi bir performans gösterdiğimizi düşünüyoruz ama bundan sonra daha da üzerine katıp birinciliği hiçbir takıma kaptırmadan devam etmek istiyoruz. Araç üzerinde yapılan optimizasyonlar, pillerin kullanımı daha iyi konuma getirilirse bu yakıt daha da düşecektir. Aracımız şuanda Adana’dan Ankara’ya 80 kilometre hız ile 2,5 TL’ye gidebildiğini görüyoruz.” ifadelerini kullandı.