Bilim

...

“Sanayiye Uygulanabilir Proje Yarışması” Ödülleri Sahiplerini Buldu

“Sanayiye Uygulanabilir Proje Yarışması” Ödülleri Sahiplerini Buldu

Çukurova Üniversitesi AOSB Teknik Bilimler Meslek Yüksekokulu’nun YÖK eğitim desteği kapsamında düzenlediği “Sanayiye Uygulanabilir Öğrenci Projeleri Yarışması” ödülleri törenle dağıtıldı. Yarışmada dereceye giren öğrencilerin ödülleri Adana Hacı Sabancı Organize Sanayi Bölgesi (AOSB) tarafından karşılandı.

 

Gelişen dünya konjektörüne ayak uyduran, hayal kuran ve hayallerini gerçek hayata yararlı projeler halinde yansıtabilen bir nesil yetişmesine katkı sunmak amacıyla düzenlenen yarışmanın ödül töreni AOSB Seyhan Salonu’nda gerçekleşti.

Törende konuşan Adana Vali Yardımcısı Mustafa Yavuz, “TÜBİTAK araştırmalarına göre sanayimiz 2.0 ile 3.0 arasında. Biz önce endüstri 4.0’ı anlamalı, uygulamalıyız ki 5.0'a geçebilelim. İş dünyasının endüstri 2.5 seviyesinde olduğunu unutmadan gerekli yatırımları yapması gerekiyor. Kamu ve özel sektör ile üniversitelerin endüstri dönemi geçişlerinde birbirlerini desteklemeli. Bu işbirliğine daha fazla eğilip genç beyinlerin önünü açmalıyız.” dedi.

 

Prof. Dr. Kibar: “Destekler Sayesinde Okulumuzun Eğitim Kalitesi Artıyor”

Çukurova Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Mustafa Kibar da ÇÜ’ye bağlı AOSB Meslek Yüksek Okulu’nun ülkemizin sayılı meslek yüksekokullarından birisi olduğunu belirterek, “Okulumuz Yüksek Öğretim Kurulu Başkanlığı ve AOSB'nin katkıları ile günden güne gelişmektedir. AOSB Bölge Başkanlığı tarafından yapılmış olan makine atölyesi ve YÖK desteğiyle alınmış olan makine ve teçhizatlar sayesinde öğrenciler teorik eğitime destek veren uygulamalı eğitimlerini yapabilmektedir. Bu destekler sayesinde okulumuzun eğitim kalitesi artmıştır.” dedi. Prof. Dr. Kibar, bu imkânlar için AOSB yönetimine teşekkür etti. Prof. Dr. Kibar, “Bu yarışmada ve kariyer günlerinde emeği geçen AOSB Bölge Başkanlığına, Meslek Yüksek Okulumuz Yönetimine ve bu çalışmaya destek veren herkese teşekkür ediyor ve devamlılığını diyorum.” diye konuştu.

 

Sütcü: “Koluna Altın Bilezik Takmak İsteyen Varsa Organize Sanayimizi Değerlendirsin”

AOSB Yönetim Kurulu Başkanı Bekir Sütcü ise göreve geldiklerinde kurulu bir organize sanayi ile karşılaştıklarını ama her gelenin daha iyisini yapması gerektiği bakış açısı ile  AOSB’nin her yönden gelişimi için ellerinden geleni yaptıklarını söyledi.  Sütcü, bu çabalarının bir örneği olarak ÇÜ Meslek Yüksek Okulu’nu Bölgelerine kazandırdıklarını ifade ederek, “8 yıl geride kaldı Sürekli olmasa da mümkün olduğu kadar hocalarımızla istişare ediyoruz, neler yapabileceğimizi konuşuyoruz.  Sanayiye daha çok öğrenci kazandırmak istiyoruz, bunun için çaba sarfediyoruz.  Eskilerin deyimi ile eli anahtar tutan, koluna altın bilezik takmak isteyen varsa organize sanayimizi değerlendirsin. Teorik bilgiler ile pratik bilgileri birleştirmezsek hayatta başarılı olamayız. Bu etkinlikte emeği geçen tüm sanayicilerimize, jüri üyelerimize ve hocalarımıza teşekkür ediyor, projeleri ile yarışmamıza değer katan tüm öğrencilerimizi kutluyorum.” şeklinde konuştu.

 

Prof. Dr. Bozdoğan: “Yarışmaya 69 Adet Proje Başvurusu Yapıldı”

Yarışma hakkından da bilgi veren Çukurova Üniversitesi AOSB Teknik Bilimler Meslek Yüksekokulu Müdürü Prof. Dr. Nigar Yarpuz Bozdoğan, “Bu yarışmaya 69 adet proje başvurusu yapıldı. Bunlardan 15 tanesi iyi fikir kategorisinde, diğer 54 tanesi sanayiye uygulanabilir proje kategorisinde yarıştı. Bu yarışma sürecinde projeler yapılması sırasında AOSB tarafından yaptırılan makine atölyesi ve Türk Telekom tarafından yaptırılan laboratuvar öğrencilerimiz tarafından kullanıldı. Yarışmada emeği geçen herkese çok teşekkür ederim.” dedi.

 

“Endüstri 4.0'” Konulu Panel Düzenlendi

Açılış konuşmalarının ardından Prof Dr. Ahmet Mahmut Kılıç’ın moderatörlüğünde “Endüstri 4.0'” konulu panel gerçekleştirildi. Panele Güney Çelik Hasır Firması Yönetim Kurulu Üyesi Ahmet Ferhat Akgüngör, Kastamonu Entegre Fabrika Direktörü Ergin Turan, Prof Dr. Faruk Karadağ ve Öğretim Görevlisi Dr. Durmuş Ali Bircanı konuşmacı olarak katıldı.

 

Panelistlere Plaket, Derece Alan Öğrencilere da Hediyeleri Takdim Edildi

AOSB Başkanı Bekir Sütcü ve ÇÜ Rektörü Prof. Dr. Mustafa Kibar’ın panelistlere teşekkür plaketi sunumunun ardından “Sanayiye Uygulanabilir Proje Yarışmasının jüri üyeleri Ahmet Ferhat Güngör, Yusuf Cenk Dağsuyu, Mehmet Ulusoy ve Neriman İçer’e teşekkür plaketleri Prof. Dr. Nigar Yarpuz Bozdoğan tarafından verildi.

Proje yarışmasında “Reina” isimli proje ile birinci olan Muhammed Veli Ekinci, Mert Ak, Eren Yılmaz ve Görkem Öviç’e ödülü Vali Yardımcısı Mustafa Yavuz, “Yenilenebilir Enerji Kaynakları İle Keyifli Yürüyüşler” projesi ile ikinci olan Metin Lale’ye ödülünü Rektör Prof. Dr. Mustafa Kibar, “Motor Verimliliği İçin Proaktif Ölçüm Cihazı” projesi ile üçüncü olan Meriç Nayır’a ödülünü AOSB Yönetim Kurulu Başkanı Bekir Sütü sundu.

“Alternatif Enerji Dönüşümü” projesi ile jüri özel ödülünde birincil olan Tunahan Çağrı Dinçer’e ödülünü Ç.Ü. Rektör Yardımcısı Prof. Dr. Şeref Erdoğan, “ İndiksiyon ısıtıcılı havya altlığı” projesi ile ikinci olan Musa Yorulmaz’a ödülü ise AOSB Yönetim Kurulu Üyesi Yusuf Kara verdi.

En İyi Fikir kategorisinde “Boyadan Elektrik Üretimi” projesi ile birinci olan Mahmut Gazi Akgün ve Esra Kiraz Bakadur, “İşitme Engelliler için Uyandırma AmaçlıTitreşimli Yastık” projedi ile ikinci olan Özkan Koyuncu ve Ferhat Yüzük ile “Hava Yastıklı Asansör” fikirli projesi ile üçüncü olan Sergen Taş ödülünü Prof. Dr. Nigar Yarpuz Bozdoğan’ın elinden aldı.

Yarışmanın birincisine 5000 TL, ikincisine 3000 TL, üçüncüsüne 2000 TL, jüri  özel ödülünün sahibi ile en iyi fikir birincisi ve ikincisi 1000 TL, en iyi fikir üçüncüsü ise 500 TL para ödülü kazandı.