Kampus

...

ÇÜ Uluslararası Erasmus+ Programları Haftasına Ev Sahipliği Yaptı

ÇÜ Uluslararası Erasmus+ Programları Haftasına Ev Sahipliği Yaptı

Avrupa Birliği ülkeleri ile gerçekleştirilen Erasmus+ Program Ülkeleri Hareketlilik Programları ile Avrupa dışı ülkelerle gerçekleştirilen Erasmus+ Uluslararası Kredi Hareketliliği Programı hakkında çalıştayların yapıldığı ve kurumsal iyi uygulama örneklerinin paylaşıldığı Uluslararası Erasmus+ Programları Haftası, 9 ülkeden gelen 18 temsilcinin katılımıyla Çukurova Üniversitesi’nin ev sahipliğinde gerçekleştirildi.

 

2003-2004 Akademik Yılı itibariyle Erasmus Hareketlilik Programları (KA103) ve 2017-2018 Akademik Yılı itibariyle de Erasmus+ Uluslararası Kredi Hareketliliği (KA 107) programları ile binlerce öğrenci ve yüzlerce personel değişimini gerçekleştiren Çukurova Üniversitesi, söz konusu projeler kapsamında ortaklık kurduğu yükseköğretim kurumlarını evinde ağırladı.  Hafta boyunca süren etkinliğe Uluslararası Kredi Hareketliliği proje ortaklarından Tirana Üniversitesi (Arnavutluk), Priştina Üniversitesi (Kosova), Osh Devlet Üniversitesi (Kırgızistan) program koordinatörleri; Sousse, Sfax ve Carthage Üniversitesitelerinin (Tunus) üst düzey yetkilileri katıldı. Program Ülkeleri ile Hareketlilik programları çerçevesinde Avrupa’dan Corvinus Üniversitesi (Macaristan), Ulusal Kamu Hizmetleri Üniversitesi (Macaristan) ve Pabo Zwolle Eğitim Bilimleri Üniversitesi (Hollanda) koordinatörleri de programa katıldı. Uluslararası Kredi Hareketliliği (KA107) kapsamında 2019 proje çağrısı kapsamında Çukurova Üniversitesiyle ortak proje teklifi sunan Uganda’daki Makerere Üniversitesi Dış İlişkiler sorumlusu da etkinlikte ye aldı.

 

Programın İlk Gününde Çukurova Üniversitesi Rektörlüğünü Ziyaret Vardı

Uluslararası Erasmus+ Programları Haftası, Dış İlişkilerde program detaylarının genel değerlendirmesi ile başlayıp ardından Rektörlük makamının ziyaret edilmesiyle devam etti. Rektör Prof. Dr. Mustafa Kibar ve Rektör Yardımcısı Prof. Dr. Şeref Erdoğan’ı ziyaret eden misafirlere Çukurova Üniversitesi Dış İlişkiler Birim Başkanı Prof. Dr. Harun Arıkan, Dış İlişkiler Akademik Kurul üyeleri ve Genel Koordinatörü ile Dış İlişkiler Erasmus+ ve uluslararasılaşmadan sorumlu koordinatörler eşlik etti. Rektör Prof. Dr. Mustafa Kibar’ın hoş geldiniz konuşmasından sonra Prof. Dr. Arıkan etkinlik katılımcılarına Çukurova Üniversitesi hakkında ayrıntılı bir sunum yaptı. Üniversitemiz Kayıkhane tesislerinde verilen öğle yemeğinin ardından katılımcılar, Biyoteknoloji Uygulama ve Araştırma Merkezi, Çukurova Üniversitesi Merkezi Laboratuvar, Sağlıklı Yaşam Uygulama ve Araştırma Merkezi ve Botanik Bahçesini kapsayan bilimsel kampüs turuna katıldılar.

 

Uluslararasılaşma Süreci Ve Kurumsal Stratejiler Tartışıldı

Programın ikinci günü katılımcı kurumlar uluslararasılaşma çalışmaları hakkında deneyimlerini paylaşırken, koordinatör kurum olarak Çukurova Üniversitesi’nin uluslararasılaşma süreci hakkında da bilgi sahibi oldular. Çalıştay kapsamında özellikle değişim programlarının yaygınlaştırılması, işbirliği ortaklıklarının arttırılması ve çok uluslu kampüslerin geliştirilmesi konuları tartışıldı. Çalıştay bitiminde misafirler, Adana’nın tarihi ve kültürel zenginliklerinin anlatıldığı kültürel yürüyüş turuna katıldı. İkinci günün programı; Rektör Prof. Dr. Mustafa Kibar, Rektör Yardımcısı Prof. Dr. Şeref Erdoğan, Dış İlişkiler Akademik Kurul üyeleri, ilgili Erasmus bölüm koordinatörleri ve Dış İlişkiler ekibinin katıldığı “Hoş Geldiniz” yemeği ile sona erdi.

        

Fakülte Ziyaretlerinin Gündeminde İş Birliği Olanaklarının Geliştirilmesi Vardı

Uluslararası Erasmus+ Programları Haftasına katılan kurumlar, Fakülte tanıtım gününde sadece projenin kapsadığı fakülte ve bölümleri değil, yeni dönem projesinde yer alacak bölümleri de ziyaret etme şansı buldu. Hafta boyunca mevcut ikili işbirlikleri ve yeni anlaşmalar konusunda çeşitli görüşmeler yapan katılımcı kurumlar, fakülte ve bölüm ziyaretleriyle Üniversitenin akademik olanaklarını yerinde ziyaret ettiler.  

Sfax Üniversitesi Rektöründen Ziyaret

Uluslararası Erasmus+ Programları Haftası katılan Tunus Sfax Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Abdelwahed Mokni, Rektör Prof. Dr. Mustafa Kibar’ı makamında ziyaret etti. Üniversiteleri arasındaki mevcut işbirliği faaliyetlerinin konuşulduğu toplantıda, anlaşmalara yeni bölümler eklenmesi ve karşılıklı akademisyen ve öğrenci değişiminin geliştirilmesine karar verildi. Çukurova Üniversitesi’ni ziyaret etmekten ötürü duyduğu memnuniyeti ifade eden Rektör Prof. Dr. Mokni, üniversitelerinin sembolü olan Zeytin Ağacı plaketini Prof. Dr. Kibar’a takdim etti. Ziyaret sonrasında rektörler Çukurova Üniversitesi Ziraat Fakültesi Uygulama ve Araştırma Çiftliği’ne giderek yapılan araştırmalar ve çalışmalar hakkında bilgi aldılar.

 

Erasmus+ Uluslararası Kredi Hareketliliği İyi Uygulama Örnekleri Paylaşıldı

Programın son gününde Erasmus+ Ortak Ülkeleri ile Uluslararası Kredi Hareketliliği (KA107) ile ilgili iyi uygulama örneklerinin yanı sıra, programın yürütülmesine ilişkin sorunların çözümü hakkında tartışıldı. Program sonunda yapılan sertifika töreninde katılımcılar, “Programın geliştirilmesi açısından farklı ülkelerden farklı örneklerin sunulduğu ve çözüm önerileri üzerinde durulan çalıştayların oldukça verimli ve faydalı olduğunu” vurguladı ve gösterdiği misafirperverlik için Çukurova Üniversitesi’ne teşekkür etti.