Kampus

...

ÇÜ’de Kolombiya Kültür Haftası Düzenlendi

ÇÜ’de Kolombiya Kültür Haftası Düzenlendi

Çukurova Üniversitesi’nde (ÇÜ) Kolombiya Büyükelçiliği tarafından Kolombiya Kültür Haftası düzenlendi.

 

Program kapsamında Kolombiya Büyükelçiliğinden gelen heyet Çukurova Üniversitesi’nde bir dizi etkinlik gerçekleştirdi. 

Kolombiya Büyükelçiliğinden Büyükelçi Yardımcısı ve Müsteşar Milena Gómez Kopp,  Büyükelçilik Diplomatı Dr. Marcelo Macedo Rizo, Ticaret Ateşesi Valeria González Williamson ve Elif Azkın, Rektör Prof. Dr. Mustafa Kibar’ı makamında ziyaret etti.

 

Kolombiyalı Heyet Rektör Prof. Dr. Kibar’ı Ziyaret Etti.

“Festivals in Colombia” adlı serginin açılışı ile başlayan Kolombiya Kültür Haftası programının ilk günü Büyükelçilik Heyeti Çukurova Üniversitesi Rektör Yardımcısı Prof. Dr. Şeref Erdoğan, Dış İlişkiler Birim Başkanı Prof. Dr. Harun Arıkan, Dış İlişkiler Genel Koordinatörü Müge Ergin ve Uluslararasılaşma Koordinatörü Seher Özer Ütük’ün de katıldığı toplantıda Çukurova Üniversitesi’nin Kolombiya Yükseköğretim Kurumlarıyla işbirliğine ilişkin istişarelerde bulundu. Özellikle ziraat ve su ürünleri alanlarında işbirliğine yönelik Kolombiya’nın ilgili alanlarda güçlü iki üniversitesi olan EAFIT ve La Salle Üniversiteleriyle imzalanan Mutabakat Zaptından bu yana kaydedilen gelişmeler iki heyet tarafından paylaşıldı.

Ziyaret sonunda Büyükelçi Yardımcısı ve Müsteşar Milena Gómez Kopp’a Çukurova Üniversitesi ile Kolombiya Üniversiteleri arasındaki işbirliğine verdiği katkı ve “Kolombiya Kültür Haftası” münasebetiyle Prof. Dr. Mustafa Kibar tarafından teşekkür plaketi takdim edildi.

 

Kolombiya Kültür Haftası Kapsamında Sergi, Seminer ve Film Gösterimi Gerçekleştirildi.

Kültür Haftası kapsamında ilk gün düzenlenen “Kolombiya Edebiyatı” konulu seminerden sonra Nobel ödüllü Kolombiyalı yazar Gabriel García Marquez’in yaşamını anlatan “Gabo” isimli Belgesel gösterimi yapıldı.

Programın ikinci gününde gerçekleştirilen ve Dr. Marcelo Macedo Rizo tarafından sunulan ‘Kolombiya Barış Süreci’ konulu seminer, Çukurova Üniversitesi öğrencileri ve akademik personelince büyük bir ilgiyle dinlendi. 

Seminer bitiminde "When the guns go silent: the end of the war" adlı film gösterimi yapıldı. Programın son günü Ticaret Ateşesi Valeria González Williamson, “Kolombiya Müzikleri ve Salsa Dansı” hakkında sunum yaptı. Kolombiya müziklerinden örneklerin dinlendiği ve salsa dansı video gösteriminin yapıldığı konuşmayla renklenen program, “Mateo” adlı film gösterimiyle sona erdi.