Arama Bağlantılar ÇÜ Anasayfa
  HABER MERKEZİ  
 
 
Anasayfa
 
Hakkımızda
 
E-Bülten
 
Röportajlar
  Konuşma Metinleri
  Videolar
  Medyada ÇÜ
 
Haber Arşivi
 
İletişim
 

2023’te Türkiye Nüfusunun Yarısı 34 Yaşın Üstünde Olacak

 

 

Adana (ÇÜHM) -

19.02.2015

Türkiye’nin kanayan yaralarından biri olan “Yaşlı İstismarı”, Çukurova Üniversitesi (ÇÜ) Tıp Fakültesi Dekanlığı tarafından panelle bir kez daha gündeme getirildi.

Öğrenci ve akademisyenlerin katıldığı panel ÇÜ Hippokrat Konferans Salonu’nda gerçekleştirildi. Davetliler panel öncesi, AFAD fotoğraf sanatçılarından Emel Karakozak, Filiz Koç, Murat Tahiroğlu, Zafer Koç, Tuncay Doğruluk, Sıdıka Akbulut, Remziye Kürksal Kartal ve Nazım Arslan’ın eserlerinden oluşan “Mevsim Sonbahar” isimli karma sergiyi gezdi.

 

Yaşlı İstismarına Dikkat Çekildi

Serginin ardından panele geçildi. Dünyada sosyal ve toplumsal bir sorun olan yaşlı istismarı konusuna dikkat çekilen panele, ÇÜ Aile Hekimliği Anabilim Dalı Öğretim Üyesi Doç. Dr. Sevgi Özcan, Psikiyatri Anabilim Dalı Öğretim Üyesi Prof. Dr. Lut Tamam, Adli Tıp Anabilim Dalı Öğretim Üyesi Prof. Ahmet Hilal, Hukuk Fakültesi Öğretim Üyesi Yrd. Doç. Dr. Günal Kurşun konuşmacı olarak katıldı. Panelistler olayın sosyal, psikolojik, adli ve hukuksal yönlerine dikkat çekti.

2023’te Türkiye’de Yaşlı Nüfusu 8,6 Milyon Olacak

Panelistler, Türkiye İstatistik Kurumu verilerine göre demografik göstergelerdeki mevcut eğilimler devam ettiği takdirde Türkiye nüfusunun yaşlanmaya devam edeceğine dikkat çekti. Ayrıca 2012 yılında ‘yaşlı nüfus’ olarak tabir edilen 65 yaş ve üzerindeki nüfusun 5,7 milyon kişi, bunun toplam nüfusa oranın ise %7,5 olduğuna dikkat çekildi. 2023 yılına gelindiğinde bu nüfusun 8,6 milyon kişiye ulaşacağını açıklayan panelistler, toplam nüfusa oranın ise %10,2’ye yükseleceği vurguladı. Panelistler ayrıca 2023 yılında Türkiye nüfusunun yarısının 34 yaşının üzerinde olacağını söyledi.

Panel toplu çekilen anı fotoğrafı ile son buldu.

 
 

 

 

 

kişi ziyaret etmiştir

 Çukurova Üniversitesi Haber Merkezi