Arama Bağlantılar ÇÜ Anasayfa
  HABER MERKEZİ  
 
 
Anasayfa
 
Hakkımızda
 
E-Bülten
 
Röportajlar
  Konuşma Metinleri
  Videolar
  Medyada ÇÜ
 
Haber Arşivi
 
İletişim
 

Kısacıkzade Halk Kültür Evi Çukurova Üniversitesi’ne Devredildi
Çukurova Üniversitesi Halk Kültür Evi törenle Açıldı

 

 

Adana (ÇÜHM) -

21.01.2015

Osmanlı döneminde vergilerin toplandığı Düyun-u Umumiye olarak hizmet veren ve restorasyonu tamamlanan Kısacıkzade Konağı, Çukurova Üniversitesi Halk Kültür Evi olarak kullanılmak üzere imzalanan protokolle Çukurova Üniversitesi’ne devredildi.

Adana Ticaret Odası tarafından mülkiyeti alınarak restore edilen, tarihi Kısacıkzade Konağı, Halk Kültür Evi olarak açıldı. Çukurova Üniversitesi Halk Kültür Evi olarak kullanılacak konağın devir protokolü, Çukurova Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Mustafa Kibar ile Adana Ticaret Odası Başkanı Atilla Menevşe tarafından imzalandı. Restorasyonu ardından Adana’nın kültür ve sanat hayatına ev sahipliği yapacak olan Konak törenle açıldı. Açılışa Vali Mustafa Büyük, Büyükşehir Belediye Başkanı Hüseyin Sözlü, Çukurova Üniversitesi Senato Üyeleri ve vatandaşlar katıldı.

 

Vali Büyük: “Halk Kültürü Sadece Giyim Kuşamdan İbaret Değildir.”

Devir teslim töreninde konuşan Adana Valisi Mustafa Büyük tarihi konağın restorasyonunda emeği geçen herkese teşekkür etti. Vali Büyük, halk kültürünün, sadece giyim kuşam ve hayat biçimi değil, onun ötesinde somut olmayan kültürel miras olarak da adlandırılan adet, gelenek durumuna göre eğlenmek de dahil her şeyi içine alan kültürlerin burada yaşatılmasının önemli olduğunu ifade etti. Vali Büyük, yaşayan, topluma katkısı olan Adana için çok önemli olan tarihi binayı açmış olmaktan mutluluk duyduğunu söyledi.

 

Prof. Dr. Kibar: ““Halk Kültürü Ürünleri Kendi Kültürüyle Yabancılaşmayı Önler.”

Çukurova Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Mustafa Kibar, Kısacıkzade Konağı’nın Çukurova Üniversitesi Halk Kültür Evi olarak düzenlenmesinde emek harcayan ve tarihi objeleri temin eden Rektör Yardımcısı Prof. Dr. Azmi Yalçın ve Prof. Dr. Erman Artun’a teşekkür etti. Halk kültürü ürünlerinin yaşamda uyum sağlayıcı, birlikteliği pekiştirici, dayanışmayı artırıcı özelliklerini sürdürerek belli bir işlev üstlendiğine dikkat çeken Prof. Dr. Kibar, “Halk kültürü ürünleri kendi kültürüyle yabancılaşmayı önler. Geleneği sürdürenler kültür taşıyıcıları olarak görev yapar. Adana halk kültürü ürünlerinin halkın ortak duygu ve düşüncelerini dile getirmeleri bakımından Türk kültürünün korunmasında, yaşatılmasında önemli işlevleri vardır” diye konuştu.

 

“Çocuk ve Gençlere Halk Kültürü Bilincini Aşılamak Öncelikli Hedefimiz.”

ÇÜ Adana Halk Kültürü Evi’nin Çukurova Bölgesi’ndeki maddi halk kültürünün derlenmesi, araştırılması, kültürel zenginliğinin ve çeşitliliğinin gelecek kuşaklara aktarılması amacıyla kurulduğunu bildiren rektör Prof. Dr. Kibar, “Binlerce yıllık geleneksel Anadolu ve Osmanlı kültürünün oluşumu ve gelişimi sürecinde öncü kent kimliğini taşıyan Adana’nın, kentlinin ve kenti ziyaret eden turistlerin bu birikimi görerek ve hatta yaşayarak öğrenebileceği bir kültür evi oluşturmak ve özellikle çocuk ve gençlere bu bilinci aşılamak öncelikli hedefimizi oluşturacak.” dedi.

 

Sözlü: “Tarihi Konağın Adana’ya Tekrar Kazandırılmasında Emeği Geçenlere Teşekkür Ediyorum.”

Büyükşehir Belediye Başkanı Hüseyin Sözlü ise binanın Adana halkının kullanımına kazandırılmasında emeği geçenlere teşekkür etti. Sözlü, tarihi konağın Çukurova Üniversitesi tarafından Halk Kültür Evi olarak kullanılmasının ayrıca sevindirici olduğunu belirtti.

 

Menevşe: “ÇÜ Halk Kültür Evi Adana’daki Birçok Toplantı ve Etkinliğe Ev Sahipliği Yapacak.”

ATO Başkanı Atilla Menevşe de, tarihi binayı 2005 yılında sosyal sorumluluk projesi olarak satın aldıklarını, binayı restore ettirdikten sonra Çukurova Üniversitesi’ne başvurduklarını ve Çukurova Üniversitesi Halk Kültürü Evi’ni kurduklarını belirtti.

Adana’nın 8 bin yıllık tarihinde 10 farklı medeniyete ve devlete ev sahipliği yaptığını belirten Menevşe, binanın üniversite yönetiminde sadece simgesel bir değeri taşımakla kalmayıp, toplantı ve etkinliklere de ev sahipliği yapacağını vurguladı.

 
 

Konuşmaların ardından Atilla Menevşe ve Prof. Dr. Mustafa Kibar, devir için protokol imzaladı. Açılış kurdelesinin kesilmesinin ardından Vali Büyük ve beraberindekiler binayı gezip incelemelerde bulundu.

 
 
 
 
 

 

 

kişi ziyaret etmiştir

 Çukurova Üniversitesi Haber Merkezi